Dlaczego warto zrobić test na HPV?

Zakażenie wirusem HPV zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego bardzo często jego nosiciele nie wiedzą, że są zarażeni. Najpewniejszym sposobem wykrycia infekcji jest wykonanie testu DNA HPV. Umożliwia on wczesne wykrycie wirusa i podjęcie kroków zapobiegających rozwojowi chorób, zwłaszcza najgroźniejszej z nich – raka.

Klasyczne metody (takie jak mikroskopia elektronowa, hodowla komórkowa i niektóre metody immunologiczne) nie są odpowiednie do diagnostyki HPV; są to metody o bardzo niskiej czułości i specyficzności. Badanie cytologiczne nie jest najdokładniejszą metodą do wykrywania wirusa HPV; nie wykrywa ono większości infekcji wywołanych przez ten wirus. Dokładność badań cytologicznych przy diagnostyce HPV szacuje się zaledwie na 15%.

Najlepszymi metodami rutynowej detekcji wirusa HPV są metody molekularne oparte na najnowocześniejszej technologii Real Time PCR. Są to testy genetyczne, które pozwalają na dokładne określenie, jakim typem wirusa HPV pacjent lub pacjentka został/a zakażony/a. Technika oparta na badaniu DNA bardzo precyzyjnie określa obecność oraz ilość DNA wirusa w organizmie. Dzięki temu wynik testu DNA posiada dużo większą dokładność niż inne testy do diagnostyki HPV. Test DNA HPV pozwala również wyjaśnić niejasny wynik cytologiczny oraz umożliwia monitorowanie leczenia.

Test HPV laboratorium Nucleagena można wykonywać u położnych lub w każdym gabinecie ginekologicznym w Polsce. Test ten jest dostępny w ponad (baza gabinetów znajduje się tutaj) oraz w sklepie internetowym (formularz zamówienia online znajduje się tutaj)

Cena testu HPV oferowanego przez Nucleagena obejmuje:

  • zestaw pobraniowy umożliwiający pobranie materiału przez każdego ginekologa/położną
  • koszt zwrotnej przesyłki kurierskiej zestawu pobraniowego (UPS/TNT)
  • wykonanie testu na obecność wirusa HPV
  • dostarczenie wyniku badania w ciągu 7 dni roboczych od dnia otrzymania próbki do badania

Nucleagena Sp. z o.o. realizuje projekty inwestycyjne współfinansowane przez Unię Europejską z Europej­skiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach
Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.